Wyrażenia algebraiczne

Zadania – Wyrażenia algebraiczne

Zadania maturalne – Wyrażenia algebraiczne zaliczamy do nich: jednomian, dwumian, trójmian itd. Jednomian to wrażenie algebraiczne składające się ze współczynnika liczbowego i zmiennej, która może wystąpić w potędze np. \( 5x^{2} \). Dwumian składa się z sumy lub różnicy dwóch jednomianów np. \( 3x^{2}+4x \). Trójmian zawiera sumę lub różnicę trzech jednomianów, aby w przypadku większej ilości jednomianów nie było problemów z ich nazewnictwem określa się je po prostu wielomianami. Wielomiany występują w funkcjach kwadratowych lub wzorach skróconego mnożenia. Działania na wielomianach są stosunkowo proste, dlatego warto posiadać tą wiedzę i wykorzystać na maturze.


Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 665

otwarte

Miasto \( A\) i miasto \( B\) łączy linia kolejowa długości \( 210 \, km\). Średnia prędkość pociągu pospiesznego na tej trasie jest o \( 24 \, km/h\) większa od średniej prędkości pociągu osobowego. Pociąg pospieszny pokonuje tę trasę o \( 1\) godzinę krócej niż pociąg osobowy. Oblicz czas pokonania tej drogi przez pociąg pospieszny.

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 658

otwarte

Uzasadnij, że jeśli liczby rzeczywiste \( a,b,c \) spełniają nierówności \( 0 < a < b < c\), to \( \frac{a+b+c}{3} > \frac{a+b}{2} \).

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 651

otwarte

Uzasadnij, że dla każdej dodatniej liczby całkowitej \( n \) liczba \( 3^{n+2}-2^{n+2}+3^{n}-2^{n} \) jest wielokrotnością liczby \( 10\).

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 630

otwarte

Wykaż, że dla dowolnych różnych liczb rzeczywistych \( a \) i \( b \) prawdziwa jest nierówność \( a(a+b)+b^{2}> 3ab \).

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 623

otwarte

Uzasadnij, że jeśli \( (a^{2}+b^{2})(c^{2}+d^{2})=(ac+bd)^{2} \), to \( ad=bc \).

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 613

otwarte

Wykaż, że dla każdych trzech dodatnich liczb \( a,b \) i \( c \) takich, że \( a < b \), spełniona jest nierówność \( \frac{a}{b}< \frac{a+c}{b+c} \).

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 599

otwarte

Wykaż, że dla każdej liczby rzeczywistej \( a \) i każdej liczby rzeczywistej \( b \) takich, że \( b\neq a, \) spełniona jest nierówność \( \frac{a^{2}+b^{2}}{2}> \left ( \frac{a+b}{2} \right )^{2} \).

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 1532

zamknięte

Dla każdej liczby rzeczywistej \(a\) wyrażenie \((2 a-3)^{2}-(2 a+3)^{2} \) jest równe:

A)
\( -24a \)
B)
\( 0 \)
C)
\( 18 \)
D)
\( 16a^{2}-24a \)