Równania i układy równań

Zadania – Równania i układy równań

Przygotowanie do matury – Równania i układy równań – obliczanie równań to jedno z podstawowych zadań matematyki. Równania wykorzystywane są zawsze tam gdzie występuje jedna niewiadoma. Z kolei układy równań służą do zapisywania i rozwiązywania zadań, w których występuje więcej niż jedna niewiadoma. Przy czym potrzebujemy tyle równań w układzie ile jest niewiadomych. Układy równań możemy rozwiązać jedną z 4 podstawowych metod, należą do nich: metoda podstawiania, przeciwnych współczynników, metoda graficzna oraz rzadziej stosowana w układach równań 2 stopnia metoda macierzowa.


Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 1302

otwarte

Rozwiąż równanie \( (x^{2}-16)(x^{3}-1)=0\).

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 667

otwarte

Rozwiąż równanie \( (x^{2}-6)(3x+2)=0\).

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 656

otwarte

Z dwóch miast \( A \) i \( B \), odległych od siebie o \( 18 \) kilometrów, wyruszyli naprzeciw siebie dwaj turyści. Pierwszy turysta wyszedł z miasta \( A \) o jedną godzinę wcześniej niż drugi z miasta \( B \). Oblicz prędkość, z jaką szedł każdy turysta, jeżeli wiadomo, że po spotkaniu pierwszy turysta szedł do miasta \( B \) jeszcze \( 1,5 \) godziny, drugi zaś szedł jeszcze \( 4 \) godziny do miasta \( A\).

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 638

otwarte

Rozwiąż równanie \( (x^{2}-1)(x^{2}-2x)=0\).

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 632

otwarte

Rozwiąż równanie \( \left ( x^{3}+8 \right ) \left ( x^{2}-9 \right )=0\).

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 627

otwarte

Droga z miasta \( A \) ma długość \( 474 \, km\). Samochód jadący z miasta \( A \) do miasta \( B \) wyrusza godzinę później niż samochód z miasta \( B \) do miasta \( A \). Samochody te spotykają się w odległości \( 300 \, km \) od miasta \( B \). Średnia prędkość samochodu, który wyjechał z miasta \( A, \) liczona od chwili wyjazdu z \( A \) do momentu spotkania, była o \( 17 \, km/h \) mniejsza od średniej prędkości drugiego samochodu liczonej od chwili wyjazdu z \( B \) do chwili spotkania. Oblicz średnią prędkość każdego samochodu do chwili spotkania.

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 620

otwarte

Rozwiąż równanie \( x^{3}+2x^{2}-5x-10=0 \).

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 615

otwarte

Rozwiąż równanie \( \frac{3x+2}{3x-2}=4-x \).