Prawdopodobieństwo

Zadania – Rachunek prawdopodobieństwa

Zadania maturalne – Rachunek prawdopodobieństwa – dział zajmujący się badaniem zjawisk losowych (np. rzut monetą, rzut kostką do gry, loterie itp.) i praw rządzących tymi zjawiskami. Wśród praw tych możemy wymienić: prawdopodobieństwo warunkowe oraz twierdzenie o prawdopodobieństwie całkowitym. Do zrozumienia zagadnienia prawdopodobieństwa konieczne jest poznanie własności prawdopodobieństwa, które znajdziecie w Tablice matematyczne na stronie. Rachunek prawdopodobieństwa to obowiązkowa pozycja dla przyszłych maturzystów.


Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 862

otwarte

Ze zbioru liczb \( \{1,2,4,5,10\} \) losujemy dwa razy po jednej liczbie ze zwracaniem. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia \( A\) polegające na tym, że iloraz pierwszej wylosowanej liczby przez drugą wylosowano liczbę jest liczbą całkowitą.

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 662

otwarte

Ze zbioru liczb \( \{1,2,3,4,5,6,7\}\) losujemy dwa razy po jednej liczbie ze zwracaniem. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia \( A\), polegającego na wylosowaniu liczb, których iloczyn jest podzielny przez \( 6\).

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 653

otwarte

Rzucamy dwa razy symetryczną sześcienną kostką do gry. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia \( A \) polegającego na tym, że liczba oczek w drugim rzucie jest o \( 1 \) większa od liczby oczek w pierwszym rzucie.

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 641

otwarte

Rzucamy dwa razy symetryczną sześcienną kostką do gry, która na każdej ściance ma inną liczbę oczek – od jednego oczka do sześciu oczek. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia \( A \) polegającego na tym, że co najmniej jeden raz wypadnie ścianka z pięcioma oczkami.

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 633

otwarte

W pudełku jest \( 8 \) kul, z czego \( 5 \) białych i \( 3 \) czarne. Do tego pudełka dołożono \( n \) kul białych. Doświadczenie polega na losowaniu jednej kuli z tego pudełka. Prawdopodobieństwo, że będzie to kula biała, jest równe \( \frac{11}{12} \). Oblicz \( n \).

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 617

otwarte

Gracz rzuca dwukrotnie symetryczna˛ sześcienną kostką do gry i oblicza sumę liczb wyrzuconych oczek. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia \( A \) polegającego na tym, że suma liczb wyrzuconych oczek jest równa \( 4 \) lub \( 5 \), lub \( 6 \).

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 610

otwarte

Doświadczenie losowe polega na dwukrotnym rzucie symetryczną sześcienną kostką do gry, która na każdej ściance ma inną liczbą oczek – od jednego do sześciu oczek. Niech \( A \) oznacza zdarzenie polegające na tym, że iloczyn liczb oczek wyrzuconych w dwóch rzutach jest równy \( 12 \). Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia \( A \).

Przygotowanie do matury: Zadanie maturalne nr 789

zamknięte

Z pudełka, w którym jest tylko \( 6 \) białych i \( n \) kul czarnych, losujemy jedną kulę. Prawdopodobieństwo wylosowania kuli białej jest równe \( \frac{1}{3} \). Liczba kul czarnych jest równa:

A)
\( n=9 \)
B)
\( n=2 \)
C)
\( n=18 \)
D)
\( n=12 \)